Українські рушники. Чим фарбували нитки для вишивки предки?
В давні часи жінки використовували льон і коноплі. Отримували таким чином нитки, якими пряли, ткали і вишивали. Рукодільниці дівиці шанували і покланялись богині Мокош, вірячи в її допомогу і ласку. В уяві наших предків саме Мокош благословила на добрі справи та праця, даруючи натхнення і даючи сили.
Існує чутка в народі, що весільний рушник український або інше вишите полотно зберігає в собі коди, які вважаються посланнями з давніх століть. Минулі покоління знали значення кожного візерунка і завитка, лінії орнаменту. Як раніше, так і зараз затребувані геометричні, рослинні, зооморфні мотиви і т. д.
Ймовірно, жоден предмет побуту не оспівувався так, як рушник. Згадуються відразу теплі слова з пісні про рушник " Андрія Малишка. Власне, саме вишивання рушника і є пісня, слова якої майстриня зображує у вигляді яскравих орнаментів, вкладаючи у це ремесло своє серце і частинку душі. Ще в стародавні часи про майстерність дівчини судили за кількістю вишитих рушників, сорочок, суконь і їх красі.
Вважається, що саме слово «рушник» виникло від слова «рушать», тобто йти. Ось так і ходить рушник із століття в століття, не втрачаючи своєї актуальності і пошани серед українського народу. Візерунок і колірна гама полотна вишитого відрізнявся в залежності від регіонів України. У кожному регіоні раніше були свої особливості вишивки.
Якщо зараз можна запросто рушник на весілля купити, то раніше дівчата самі вишивали полотна до весільної церемонії. Фарбувати нитки для вишивання віддавали перевагу натуральним способом. Для цього бралися барвники рослинного походження – відвар кори дуба, блакитний материнки, лушпиння цибулі, сік шавлії, сік листя гарбуза і горіхової шкірки, люцерна і сік шовковиці.
Історики констатують той факт, що майстерність рукодільниць було на високому рівні вже в III столітті. Тарас Шевченко вважався гурманом і майстерним поціновувачем, шанувальником вишитих виробів. Виявляється, він не просто був сам колекціонером вишиванок і рушників, але і особисто створював замальовки схем вишивки.